اخبار و مقالات

مزایای استفاده از الیاف بتن در تهیه ملات‌های ترمیمی

بتن

الیاف بتن قطعات کوچک از مصالح گوناگون بر پایه فیبر شیشه‌ای، کربن و حتی پلاستیکی و فلزی هستند که به ‌عنوان ماده افزودنی در ترکیب نهایی ملات‌های عمرانی استفاده می‌شوند. از الیاف مخصوص بتن برای تقویت ویژگی‌های مقاوم ترمیم کننده‌ بتن نیز استفاده می‌شود. در حال حاضر استفاده از ملات ترمیم بتن متداول است و ما همواره به‌ دنبال راه‌حل‌هایی برای هر چه مقاوم‌تر کردن و مفیدتر شدن این ملات‌های ترمیمی هستیم.

چالش ترمیم بتن در ساختمان های قدیمی

بتن با تمام مزایایی که دارد، مصالح فرسایشی است. اگر چه بتن در تحمل بارهای فشاری کاملاً قوی و مستحکم است؛ اما در تحمل بارهای کششی عملکردی ضعیف و شکننده دارد. از آرماتور برای تقویت استحکام کششی عناصر بتن استفاده می‌کنند. با وجود تمام مزایایی که بتن آرمه دارد در گذر زمان ممکن است دچار آسیب دیدگی شود، آسیب دیدگی‌هایی مانند خوردگی، پوسیدگی، ترک خوردگی و … برای ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده از ملات ترمیم بتن به همراه الیاف بتن استفاده می‌شود، این الیاف انواع مختلفی دارند مانند الیاف ماکروسینتتیک مصنوعی، طبیعی و الیاف چاپد شیشه. این الیاف کاربرد فراوانی داشته و مزایای فراوانی دارد.

مشکلات ملات سنتی ترمیم بتن

تعمیر بتن سابقه طولانی دارد. به هر صورت از زمان ابداع بتن، مهندسین عمران با مشکلات تخریب سازه‌های بتنی دست در گریبان بوده‌اند. آنها سری ملات‌های ابتدایی تعمیر بتن را ابداع کرده‌اند. اما این ملات‌های سنتی اغلب کارایی لازم را ندارند. چرا که توسط بتن اطراف خود محدود می‌شوند. در این ملات‌های سنتی از ترکیبات بر پایه سیمان پرتلند استفاده شده‌است. این نوع ملات‌ها در حین خشک‌شدن شرایط انقباض دارند که باعث ایجاد تنش در داخل بتن فرسوده‌خواهند‌شد.

قاعدتاً مقاومت فیزیکی بتن از قدرت انقباضی ملات ترمیم بتن بر پایه سیمان پرتلند بیشتر است. در نتیجه به‌ محض اینکه نیروی انقباضی ملات ترمیمی از مقاومت کششی آن بالاتر رود، به ایجاد ترک در عمق آن ختم خواهد شد. ترکی که در نهایت باعث نابودی ملات ترمیم کننده‌ بتن می‌شود.

ترک ناشی از انقباض ملات ترمیمی مشکل جدی است که در کل پروژه بازسازی، بتن فرسوده را تهدید می‌کند. برای غلبه بر این مشکل بسیاری از تولیدکنندگان از فناوری تقویت الیاف بتن استفاده می‌کنند. البته در چگونگی استفاده از انواع الیاف بتن نظیر الیاف چاپد شیشه یا الیاف پلی پروپیلن، برای تقویت اثربخشی ملات ترمیم بتن ایده‌های مهندسی شده متنوع طراحی ‌شده است. مانند فرموله کردن ملات ترمیمی با استفاده از الیاف ریز پلی پروپیلن و یا مونوفیلن که اثربخشی عالی دارد و تا حدود بسیار زیادی از خطر ایجاد ترک در بافت نهایی ملات ترمیم بتن جلوگیری خواهد کرد.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *